wynajem@podnosimy.pl

Dobór wciągnika do realizowanego zadania

Spis treści

Bardzo często spotykamy się z pytaniami o to w taki sposób dobierać wciągnik do zadania, które wiąże się z podnoszeniem i przeniesieniem ładunku. Dziś chcielibyśmy przybliżyć Państwu tematykę dobierania wciągników w zależności od rodzaju prac do wykonania.

Dobór wciągnika do realizowanego zadania zależy od pewnych czynników. Wyróżnia się kilka rodzajów maszyn, których przeznaczenie jest nieco inne.

Dobór wciągnika – jakie czynniki są istotne?

Pierwszym, podstawowym czynnikiem jest rodzaj ładunku, jego wielkość oraz kształt. W głównej mierze to właśnie te aspekty decydują o tym, jak uchwycić przedmiot podczas przenoszenia. Przykładem jest, chociażby ładunek tzw. wrażliwy. Konieczne jest wówczas wykorzystanie specjalnego osprzętu, np. dedykowanych uchwytów.

Kolejnym aspektem jest ciężar ładunku. Zaleca się, aby w strefie działania ogranicznika udźwigu wybierać maszyny, których udźwig jest nieco większy niż najcięższe przedmioty, jakie mają zostać przenoszone. Udźwig ten powinien być większy o maksymalnie kilkanaście procent.

Ważne jest także przyszłościowe podejście do wyboru wciągnika. Nie należy dopasowywać urządzenia wyłącznie do bieżących potrzeb, które mogą ulec zmianie. Obranie dłuższej perspektywy czasowej pomaga w odpowiednim zagospodarowaniu środków finansowych oraz uniknięciu konieczności wymiany sprzętu na nowy w krótkim czasie od jego zakupu.

Na jakie parametry podczas wyboru wciągnika należy zwrócić uwagę?

Grupa natężenia pracy (GNP) to główny parametr mający wpływ na ogólną trwałość wciągnika. Na wskaźnik ten składają się takie wartości jak m.in. prędkość podnoszenia, średnia wysokość podnoszenia, wydajność wyrażona w cyklach na godzinę oraz ilość dni pracy w ciągu roku. W Internecie można znaleźć kalkulatory grupy natężenia pracy, które pozwolą szybko określić GNP. Przy okazji grupy natężenia pracy należy wspomnieć, iż istotna jest także masa własna elementów chwytnych. Zmniejsza ona bowiem maksymalny zakres udźwigu, który pozostaje do wykorzystania.

Wciągnik łańcuchowy a linowy – kiedy wybrać dany model?

Wciągnik łańcuchowy umożliwiają wykonanie większości zadań związanych z przenoszeniem ładunków na stanowiskach pracy. Zazwyczaj dysponują one udźwigiem w zakresie 80-5000 kilogramów. Realnie zaś wykorzystywany jest udźwig 80-1000 kilogramów. Dzięki temu stanowią ekonomiczną alternatywę dla wciągników linowych, zwłaszcza w trudnych warunkach pracy. Szczególnie chętnie wykorzystywane są w warunkach dużego zagęszczenia stanowisk pracy. Wciągniki łańcuchowe lepiej spisują się podczas pracy na zewnątrz, gdy są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Silniki modeli łańcuchowych są jednobiegowe lub dwubiegowe. Ich sterowanie odbywa się za pomocą przemienników częstotliwości. To, co je wyróżnia to duża precyzja ruchów podczas przenoszenia ładunków, nawet tych cięższych. Wciągniki łańcuchowe wykorzystywane są m.in. w modułowych suwnicach oraz torach podwieszanych.

Wadą modeli łańcuchowych jest efekt wielokąta, który użytkownicy odczuwają w postaci drgań ładunku oraz przenoszenia drgań na konstrukcję maszyny. Czasami możliwe jest zredukowanie owych drgań odpowiednim ustawieniem łańcucha.

Wciągniki linowe charakteryzują się zakresem udźwigu od 2 do 16 ton. Mogą występować w wersji jednoszynowej oraz dwuszynowej. Udźwig tych drugich może wynosić nawet 120 ton. W przypadku wciągników linowych zastosowano przetwornice częstotliwości, które są odpowiedzialne za łagodny rozruch oraz zatrzymywanie ładunku. To zaś przekłada się na zmniejszenie wahań przenoszonego przedmiotu.

Podczas doboru wciągnika należy zwrócić uwagę na jego udźwig, prędkość roboczą oraz grupę natężenia pracy. To w głównej mierze wybór wciągnika zależy od ogólnej niezawodności oraz trwałości całej dźwignicy.

Zapraszamy do korzystania z naszych maszyn, które zawsze są odpowiednio przygotowane do pracy. Nasze dźwigi, żurawie budowlane, podnośniki koszowe, mini żurawie czy platformy robocze są gotowe do pracy!

wciągniki do dźwigów

Podziel się ze znajomymi!

DŹWIGI i PODNOŚNIKI Sp. z o.o., 02-237 Warszawa, ul. Instalatorów 7c, NIP 9512359045, REGON: 146263730, KRS: 0000430334, Kapitał zakładowy: 6.000,00 PLN, Prezes Zarządu – Dariusz Kujawa

Copyright © by 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

projekt: Decowell

Top