+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Wskazówki dotyczące doboru wciągnika

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Państwem wiedzą dotyczącą doboru wciągników wykorzystywanych przy realizowaniu usług dźwigowych. Dobór wciągnika zależy od kilku czynników. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są modele łańcuchowe oraz linowe. Który z nich sprawdza się w konkretnych sytuacjach? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wciągnika?

Czynniki, od których zależy dobór wciągnika

Dobór wciągnika uzależniony jest od kilku czynników, w tym od:

 • Rodzaju ładunków podnoszonych przez wciągnik

Istotną rolę odgrywa sam kształt oraz wielkość ładunku. To od nich uzależniony jest sposób uchwytu, rodzaj wykorzystanych zawiesi oraz elementów chwytnych. Duże znaczenie ma m.in. to, czy ładunek jest wrażliwy. Specjalnych warunków podnoszenia wymagają także elementy podczas precyzyjnego montażu.

 • Ciężaru ładunku oraz udźwigu nominalnego

Wiedza o nominalnym udźwigu jest niezbędna do podnoszenia pojedynczych, ciężkich ładunków. Z reguły ładunek podczas procesu montażowego jest znacznie mniejszy od udźwigu nominalnego. Zaleca się wybranie udźwigu większego o kilkanaście procent w porównaniu do najcięższych ładunków, które mają być przenoszone podczas realizowania usług dźwigowych.

 • Potrzeb użytkowników

Aktualne potrzeby zazwyczaj są dobrze znane. Pewnym znakiem zapytania pozostaje zapotrzebowanie w przyszłości. Myśląc w dłuższej perspektywie czasowej, należy uwzględnić, czy za kilka lat nie pojawi się konieczność zastosowania wysięgnika np. o większym udźwigu.

Parametry robocze oraz wydajność wciągnika

Prędkość podnoszenia ładunku powinna być dobrana z uwzględnieniem średniej wysokości podnoszenia, a także pożądanej wydajności. Wydajność określana jest na podstawie liczby cykli, która będzie wykonywana na jedną godzinę, liczby godzin pracy dziennej (w zależności od ilości zmian) oraz liczby dni pracy w ciągu roku. Czynniki te mają wpływ na określenia głównego parametru, czyli grupy natężenia pracy.

Grupa natężenia pracy może zostać łatwo określona za pomocą kalkulatora grupy natężenia pracy, który z łatwością można znaleźć w internecie. Wystarczy wprowadzić podstawowe dane, aby uzyskać pożądany wynik. Podczas ustalania grupy natężenia pracy należy zwracać uwagę m.in. na masę własną elementów chwytnych, które mogą zostać zawieszone na haku (np. ciężar, magnezu, chwytaka, trawersy lub innych elementów). Warto pamiętać o tym, że sama masa poszczególnych elementów zmniejsza zakres udźwigu do wykorzystania.

Maksymalna wysokość podnoszenia powinna być natomiast dobierana do warunków zabudowy. Inaczej mówiąc – do wysokości położenia toru jezdnego wciągnika wraz z głębokością terenów położonych poniżej poziomu 0.

Wymiar C stanowi najmniejszą wartość zwisu wciągnika, która jest mierzona od punktu jego zawieszenia (lub od powierzchni toru jezdnego) do elementów, jakim jest gardziel haka. Parametr ten odgrywa istotną rolę w przypadku gdy na hali znajdują się konstrukcje, nad którymi konieczne będzie przejeżdżanie z ładunkiem oraz bez ładunku.

Wciągniki łańcuchowe i wciągniki linowe – który wybrać?

Wśród cech charakterystycznych wciągników łańcuchowych wymienić można:

 • udźwig od 80 do 5000 kilogramów,
 • najczęściej jest to 80 – 1000 kilogramów – jako alternatywa dla wciągników linowych na stanowiskach w trudnych warunkach pracy,
 • zwarta budowa wraz z wysokim poziomem ochrony podzespołów wciągników łańcuchowych sprawia, że świetnie spisują się one podczas pracy w trudniejszych warunkach, narażonych m.in. na niekorzystne czynniki atmosferyczne,
 • precyzyjne manipulowanie ładunkiem dzięki zastosowaniu silników napędowych dwubiegowych lub jednobiegowych,
 • wciągniki łańcuchowe wykorzystywane są do systemów modułowych suwnic oraz torów podwieszanych,
  występowanie tzw. efektu wielbłąda, czyli drgań ładunku, które przenoszone są na konstrukcję urządzenia.

Wśród cech charakterystycznych wciągników linowych wymienić można:

 • najlepsze rozwiązanie w przypadku zakresu udźwigu od 2 do 16 ton,
 • dwuszynowe modele wciągników linowych dostępne są w wersjach z udźwigiem do 120 ton,
 • powszechnie wykorzystywane podczas transportu międzyoperacyjnego, międzywydziałowego lub międzystanowiskowego,
 • budowa wciągnika linowego wpływa na wartości dojazdów bocznych suwnicy, a tym samym na obszar hali, który obsługiwany jest przez suwnicę,
 • ważne jest uwzględnienie zdolności do tłumienia wahań podczas jazdy wciągnika i suwnicy – przetwornice częstotliwości mają wpływ na łagodny rozruch, zatrzymanie oraz eliminację wahań ładunku.

Podczas wyboru wciągnika konieczne jest uwzględnienie udźwigu, wydajności, grupy natężenia pracy oraz prędkości roboczych. Ma to wpływ na ostateczną trwałość oraz niezawodność urządzenia.

Nasi klienci nie muszą się martwić o kwestie doboru odpowiednich wciągników czy żurawi budowlanych i dźwigów. Nasi dyspozytorzy dobiorą odpowiednie rozwiązania, które zapewnią sprawny przebieg realizowanego zlecenia. Bogate doświadczenie i gruntowna wiedza gwarantują, że nasi zleceniodawcy mogą być spokojni o prawidłowo zrealizowany wynajem dźwigów i usługi podnoszenia i przenoszenia każdego typu ładunku. Zachęcamy do współpracy.

wybór wciągnika

Podnosimy.pl Administrator

Usługi dźwigowe i podnośnikowe w Warszawie i okolicach.

Ciekawostki i informacje z branży. Aktualności związane z usługami realizowanymi przez firmę Podnosimy.pl

Podziel się ze znajomymi!

Summary
Description
AAAA
Author
Publisher Name
ZNNZ

Copyright © by 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i podnośnik w Podnosimy.pl

projekt i wykonanie: Decowell

Top