wynajem@podnosimy.pl

Budowa dźwigu samojezdnego – podstawowe informacje

Dźwig samojezdny to imponująca maszyna, która odgrywa kluczową rolę w wielu dziedzinach przemysłu i budownictwa. To potężne urządzenie umożliwia podnoszenie ciężkich ładunków na znaczne wysokości, co przekłada się na efektywne i bezpieczne wykonywanie różnorodnych zadań. W tym artykule przyjrzymy się budowie dźwigu samojezdnego oraz jego kluczowym komponentom.

Dźwig samojezdny – co to takiego?

Dźwig samojezdny, często nazywany dźwigiem mobilnym czy samochodowym, to maszyna używana do podnoszenia i przemieszczania ciężkich ładunków na różne wysokości. Główną cechą charakterystyczną dźwigu samojezdnego jest jego zdolność do poruszania się na własnych kołach, co pozwala na szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków na placu budowy.

Budowa dźwigu samojezdnego

Kluczowymi elementami budowy tego typu dźwigu są:

 1. Podwozie: Podwozie samochodu ciężarowego z napędem wielokołowym jest solidną podstawą dla pozostałych elementów elementów składowych dźwigu. Dzięki podwoziu dźwig może się przemieszczać, w przeciwieństwie do żurawi budowlanych stacjonarnych.
 2. Wysięgnik: Wysięgnik to główna konstrukcja nośna dźwigu, która podnosi ładunek na wysokość. W dźwigach samojezdnych stosowane są wysięgniki teleskopowe, dlatego dźwigi tego typu nazywane są również dźwigami teleskopowymi.
 3. Kabina operatora: Kabina operatora to miejsce, gdzie operator steruje dźwigiem. To również ważne centrum kontroli nad maszyną. Kabiny operatora są wyposażone w różnego rodzaju przyrządy sterujące, w tym joysticki i ekrany monitorów, które umożliwiają operatorowi precyzyjne sterowanie dźwigiem i operowanie przenoszonym ładunkiem.
  Szukasz zatrudnienia jako operator dźwigu? Sprawdź oferty pracy dla operatora dźwigu w naszej firmie.
 4. Mechanizmy podnoszenia: Mechanizmy podnoszenia są odpowiedzialne za podnoszenie i opuszczanie ładunków. Zazwyczaj składają się z silników, lin, wciągów i przekładni, które pracują w tandemie, aby zapewnić precyzyjne i bezpieczne podnoszenie. W procesie podnoszenia ładunków biorą udział także haki, zawiesia, zblocza, trawersy i inne osprzęty dodatkowe.
  Przeczytaj nasz artykuł o zbloczach hakowych dla dźwigów.
 5. Systemy stabilizacyjne: Dźwigi samojezdne muszą być stabilne, aby uniknąć wypadków podczas podnoszenia ciężkich ładunków na wysokość. Dlatego są wyposażone w systemy stabilizacyjne (specjalne podpory), które mogą być rozkładane na placu budowy, aby zapewnić dodatkową stabilność.
 6. Silniki i układy napędowe: Dźwigi samojezdne są zazwyczaj wyposażone w potężne silniki i układy napędowe, które zapewniają wystarczającą moc do podnoszenia ciężkich ładunków i przemieszczania się po różnych rodzajach terenu. W większych dźwigach samojezdnych wysięgniki wyposażone są w osobny napęd elektryczny albo hydrauliczny.
 7. Kontrola bezpieczeństwa: Bezpieczeństwo jest priorytetem w budowie i obsłudze dźwigu samojezdnego. Dlatego maszyny te są wyposażone w wiele systemów bezpieczeństwa, w tym czujniki obciążenia, systemy awaryjne hamowania i alarmy ostrzegawcze.
 8. Zasilanie: Dźwigi samojezdne zasilane są zazwyczaj silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. Wybór zależy od konkretnych potrzeb i warunków pracy. W nowoczesnych firmach stawia się na zasilanie elektryczne, które jest przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego.

Budowa dźwigu samojezdnego jest złożonym procesem, który wymaga precyzyjnego projektowania i produkcji komponentów. Ponadto konstrukcja musi spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa i przepisy budowlane. Prace realizowane za pomocą dźwigów samojezdnych muszą przebiegać bezproblemowo i z zachowaniem najwyższego stopnia bezpieczeństwa, dlatego producenci dźwigów muszą zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół podczas konstruowania pojazdów.

Wynajem dźwigów samojezdnych

Nasza firma oferuje wynajem dźwigów samojezdnych w Warszawie i w całym województwie mazowieckim. W przypadku dużych projektów jesteśmy otwarci na współpracę w obrębie całego kraju. W ofercie posiadamy dźwigi samojezdne najlepszych producentów – od 45 do 350 ton udźwigu. Możemy więc dobrać idealny dźwig do praktycznie każdego zadania! Zapraszamy do współpracy!

budowa dźwigu samojezdnego

Podziel się ze znajomymi!

DŹWIGI i PODNOŚNIKI Sp. z o.o., 02-237 Warszawa, ul. Instalatorów 7c, NIP 9512359045, REGON: 146263730, KRS: 0000430334, Kapitał zakładowy: 6.000,00 PLN, Prezes Zarządu – Dariusz Kujawa

Copyright © by 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

Top