+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Ile wynosi żywotność żurawia wieżowego?

Wielu naszych klientów pyta nas jak długo żuraw wieżowy może wykonywać swoją pracę. Niektórzy z klientów wspominają o tym, że korzystali z usług firm oferujących tradycyjne żurawie wieżowe mające około 25 lat i pytają, czy te kolosalne maszyny mogą tak długo pracować i czy nie stanowią zagrożenia.

Żurawie wieżowe, przynajmniej w teorii, projektowane są na około 15 lat pracy przy założonym natężeniu pracy. W zależności od tego kiedy dany żuraw został skonstruowany, obowiązywały różne normy i zalecenia. Najnowsze żurawie obliczane są według grupy EN 13001 i zakwalifikowane są do HC1/S2.

W praktyce o czasie eksploatacji żurawia budowlanego decyduje jego stan techniczny, a zależy on od wielu czynników i może być prawidłowo oceniony wyłącznie przez fachowców. Mamy tu na myśli inspektorów UDT, od których opinii i decyzji dalsza eksploatacja maszyny będzie zawsze zależna. Jeśli chodzi o najważniejszy czynnik wpływający na stan techniczny żurawia wieżowego to jest to prawidłowo wykonywany, zgodnie z instrukcją obsługi, serwis maszyny. Zabronione jest stosowanie części zamiennych innych niż oryginalne. Wcale nie oznacza to, że części zamienne trzeba kupować u producenta, ale z całą pewnością muszą być one zgodne z wytycznymi w zestawieniu części zamiennych żurawia wieżowego.

Kolejnym ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o żurawie wieżowe i ich eksploatację, jest jej intensywność. W naszym kraju na wielu budowach pracuje się na dwie, a nawet na trzy zmiany. To bardzo duże natężenie pracy, wyższe niż to zakładane w obliczeniach przy konstrukcjach żurawi. Można więc powiedzieć, że teoretycznie żuraw nie powinien dotrwać do 15 lat eksploatacji. Wszystko jednak zależy od aktualnej oceny stanu żurawia wieżowego przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego.

Długa żywotność żurawi wieżowych, głównie tych spod ręki wiodących producentów, wynika z dużej dokładności w obliczeniach podzespołów w procesie projektowania, dotrzymywania założeń technologicznych w produkcji oraz naprawdę dokładnej kontroli jakości. Maszyny takich producentów jak chociażby Liebherr często pracują nawet 30 lat albo i więcej. Trzeba jednak pamiętać, że przy długiej eksploatacji w grę wchodzi także zmęczenie konstrukcji stalowej. Trzeba więc dokładnie sprawdzać stan techniczny konstrukcji stalowej, zwłaszcza w żurawiach, które mają już swój wiek.

Jeżeli w firmach oferujących wynajem żurawi budowlanych pracują żurawie wieżowe, które przekroczyły 25 lat, oznacza to, że ocena ich aktualnego stanu technicznego, dokonana przez uprawnionego inspektora UDT, jest pozytywna i zostały one dopuszczone do dalszej pracy.

Przypominamy, że w naszej ofercie znajdą Państwo nowoczesne mobilne żurawie wieżowe, które znakomicie się sprawdzają przy różnego rodzaju pracach z dużymi ciężarami na dużych i mniejszych wysokościach. Mobilny żuraw wieżowy może z powodzeniem zastąpić tradycyjnego żurawia wieżowego i zapewnić oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Zapraszamy do współpracy!

wynajem mobilnych żurawi wieżowych

Podziel się ze znajomymi!

Copyright © by 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

projekt: Decowell

Top