+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Praca operatora dźwigu – czy każdy może obsługiwać dźwig?

O pracy na ogromnych dźwigach marzy każdy chłopiec, ale tylko nielicznym w dorosłym życiu udaje się zostać wykwalifikowanym operatorem dźwigu. Nie jest to praca dla każdego i choć warunki finansowe mogą być atrakcyjne – po prostu nie każdy nadaje się do pracy na dużych wysokościach.

Realizacja usług dźwigowych, a więc praca z wielkimi maszynami, które mogą podnosić i przenosić ogromne ciężary, wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. „Prawo jazdy” na dźwigi i żurawie budowlane można otrzymać po odbyciu odpowiedniego szkolenia i zdania państwowego egzaminu składającego się z części teoretycznej oraz części praktycznej.

Istnieją trzy rodzaje uprawnień: 2D, 1Ż i 2Ż. 2D to uprawnienia do obsługi dźwigów budowlanych, które przenoszą elementy na małe wysokości. 1Ż to licencja dla operatorów żurawi wieżowych, czyli stacjonarnych wysokich podnośników. 2Ż to „prawo jazdy” na żurawie wieżowe mogące poruszać się na szynach.

Egzamin nie należy do najłatwiejszych. Obszerność materiału do opanowania oraz duża selekcja sprawiają, że egzamin zdają tylko najlepsi kandydaci.

Bardzo ważne, poza wiedzą teoretyczną i umiejętnością jej zastosowania w praktyce, są również predyspozycje osobowościowe. Dźwigowy, bo tak profesjonalnie nazywa się operator dźwigu, musi być osobą, u której nie występuje lęk wysokości. Praca operatora dźwigu zwykle odbywa się z kabiny, która zawieszona jest wysoko nad ziemią. Często, by dostać się do środka, trzeba wspiąć się po drabinie na bardzo dużą wysokość. Z pokładu kabiny widzi się wszystko, co znajduje się kilkadziesiąt metrów pod nią. Naturalnym zjawiskiem są przechyły, bujanie czuć na każdym dźwigu. Trzeba być bardzo odpornym psychicznie, by przy przechyłach sięgających nawet kilku metrów (spowodowane wiatrem czy nadmiernym obciążeniem haka) nie wpaść w panikę i zachować rozsądek.

operator dźwigu
Operator dźwigu musi zachowywać dobrą kondycję, ponieważ nie każdy dźwig czy żuraw wieżowy wyposażony jest w kabinę, która zjeżdża na ziemię i wjeżdża na odpowiednią wysokość. Większość dźwigów i żurawi wymaga dostania się do kabiny samodzielnie – wchodząc po wielu stopniach drabiny. Wchodzenie na tak duże wysokości wymaga sprawności fizycznej, a więc sprawą oczywistą jest to, że w pewnym wieku, nawet mimo dużego doświadczenia, praca na dźwigach nie jest już dobrym wyborem.

Praca na dźwigach wymaga dużej precyzji i odpowiedzialności. Decydując się na pracę z ogromnymi ciężarami i usługami na dużych wysokościach trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że operator dźwigu bierze na swoje barki bardzo dużą odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne, maszyny, placu realizacji usług, osób z otoczenia. Wymagana jest dokładność, staranność i naprawdę solidne podejście do prac. Każdy, nawet najmniejszy błąd może skończyć się tragicznie!

Usługi dźwigowe to niewątpliwie wymagająca branża. Praca dźwigowego może być bardzo ekscytująca, z uwagi na niesamowite widoki z kabiny operatora, ale również bardzo niebezpieczna. Odporność psychiczna, dobra forma zdrowotna, a także poczucie odpowiedzialności to obok uprawnień najważniejsze cechy osób, które mogą pracować z dźwigami.

Zatrudniamy najwyższej klasy operatorów dźwigów i żurawi. Z przyjemnością nawiążemy współpracę z dźwigowymi, którzy poszukują stałego zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się firmie w Warszawie.

Podziel się ze znajomymi!

DŹWIGI i PODNOŚNIKI Sp. z o.o., 02-237 Warszawa, ul. Instalatorów 7c, NIP 9512359045, REGON: 146263730, KRS: 0000430334, Kapitał zakładowy: 6.000,00 PLN, Prezes Zarządu – Dariusz Kujawa

Copyright © by 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

projekt: Decowell

Top