+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Żurawie wieżowe w panoramie Warszawy

Żurawie budowlane są obecne w krajobrazie Warszawy od zawsze, ze szczególnym nasileniem tuż po II wojnie światowej. Dziś chyba nie sposób wyobrazić sobie nasze miasto bez wznoszących się ponad budynkami ogromnych dźwigów, które przyczyniają się do rozwoju miasta i na stałe wpisały się w panoramę stolicy.

Jako firma, która oferuje wynajem żurawi wieżowych, w szczególności zwracamy uwagę na obecność tych urządzeń w naszym mieście. Sięgając odrobinę w przeszłość, na czasy powojenne, można stwierdzić, że żurawie wieżowe w znacznym stopniu przyczyniły się do odbudowy doszczętnie zniszczonego miasta, które ucierpiało najbardziej podczas Powstania Warszawskiego. Całe miasto po zakończeniu działań wojennych było w ruinie, a jednak udało się je odbudować i sprawić, że dziś wygląda ono naprawdę nowocześnie, pięknie i nawiązuje do najnowocześniejszych miast świata.

Przy odbudowie Warszawy wykorzystywano żurawie wieżowe o mniejszym udźwigu oraz mniejszym zasięgu ramienia niż współczesne modele. Było ich oczywiście również zdecydowanie mniej, niż obecnie, jak również były one mniej zaawansowane technologicznie, a chociażby kabiny żurawi były prymitywne, zdecydowanie mniej wygodne i mniej bezpieczne niż ma to miejsce dziś. Nie przeszkadzało to jednak w tym, by odbudować Stare Miasto, dzielnice warszawskie, wznieść miasto z ruin i sprawić, że po 70 latach możemy mieszkać w pięknej stolicy, której przecież miało nie być na mapie wg życzenia Hitlera.

Żurawie wieżowe były niezbędne do wzniesienia jednego z najsłynniejszych powojennych budynków w Warszawie – Pałacu Kultury i Nauki. Jest to aktualnie najwyższy budynek w Polsce, wzniesiony w latach 50-tych ubiegłego stulecia. To zadziwiające, że żurawie budowlane, choć najnowocześniejsze w tamtym okresie, potrafiły wznieść tak wysoki budynek. Przy jego budowie pracowało kilka żurawi o udźwigu i zasięgu mniejszym, niż te, które można w Warszawie zobaczyć dzisiaj.

Obecnie żurawie budowlane nadal widoczne są w krajobrazie stolicy – przy budowie nowych budynków, a także przy odbudowie nadal istniejących obiektów, które ucierpiały w czasie wojny. Przykładem chyba najbardziej znanym jest Prudential przy Placu Powstańców Warszawy, przy którym od wielu lat stoi żuraw wieżowy symbolizujący odbudowę jednego z symboli powstańczej stolicy.

Żurawie zobaczyć można w samym centrum miasta, przy istniejących już biurowcach, przy których powstają kolejne przeszklone biurowce i apartamentowce. Chociażby na Woli, w okolicach Muzeum Powstania Warszawskiego budowane są nowe, wysokie budynki przeznaczone pod powierzchnie biurowe, przy których wznoszeniu pełne haki roboty mają żurawie wieżowe, również te, które można wynająć w naszej firmie. Przejeżdżając przez Warszawę nie sposób nie zauważyć wielu żurawi – nie da się przejechać chociażby 2 kilometrów, by nie zobaczyć wznoszącego się ponad placem budowy żurawia wieżowego. O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że miasto cały czas się rozwija, cały czas realizowane są inwestycje budowlane, a także o tym, że ponad 70 lat po wojnie Warszawa nadal jest w budowie.

żurawie wieżowe w Warszawie
Za sprawą naszej firmy na placach budowlanych stolicy coraz częściej zobaczyć można mobilne żurawie wieżowe, które są nowością w Polsce. Mamy przyjemność oferować jedyny w Polsce i w całej Europie Wschodniej żuraw wieżowy na kołach o udźwigu 10 ton i zasięgu 60 metrów. Jest on coraz częściej wykorzystywany przy inwestycjach realizowanych w ciągle rozwijającej się Warszawie, gdzie model mogący się poruszać samodzielnie, umożliwiając przestawianie nawet kilka razy dziennie, spisuje się znakomicie.

Wielkie żurawie wieżowe są już chyba nieodłącznym elementem panoramy Warszawy i tak będzie jeszcze przez wiele, wiele lat, bo nadal jest jeszcze wiele do odbudowania czy zbudowania od podstaw. A my w tym chętnie pomożemy!

Podziel się ze znajomymi!

Copyright © by 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i podnośnik w Podnosimy.pl

projekt i wykonanie: Decowell

Top