+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Czy kobieta może zostać operatorem żurawia wieżowego?

Branża budowlana nie bez powodu uważana jest za świat mężczyzn, do którego kobiety nie mają wstępu. Od zawsze obsługą dźwigów, żurawi wieżowych, podnośników koszowych i wszelkich innych pojazdów i maszyn zajmowali się mężczyźni. Często słyszy się, że operator dźwigu już od dziecka marzył o tym, by być jak Bob Budowniczy, pracować wysoko nad ziemią i mieć oko na wszystko na dole. Czy słyszeliście kiedyś o tym, by dziewczynka myślała o tym, aby w dorosłym życiu pracować w budownictwie i realizować usługi dźwigowe za pomocą samojezdnego dźwigu lub wieżowego żurawia? Choć naprawdę rzadko spotyka się takie przypadki – nie oznacza to, że nie istnieją! Coraz częściej kobiety odnajdują się w branży budowlanej i w świecie mężczyzn. Zapraszamy do przeczytania artykułu, z którego można dowiedzieć się więcej.

Praca na żurawiach wieżowych – męskie zajęcie

Jak już wspomnieliśmy, pierwsze skojarzenie związane z żurawiem wieżowym i pracą na takiej gigantycznej maszynie to praca dla mężczyzny. Kwestie techniczne, ogromne ciężary do przenoszenia, współpraca z hakowymi, budowlańcami to dość trudne środowisko dla kobiety. Stereotypy mówią o tym, że kobiety są delikatne i nie odnajdują się w tak specyficznym obszarze jak prace budowlane realizowane z udziałem ciężkiego sprzętu. Być może właśnie dlatego nie często słyszało się o tym, by kobiety były kierowcami samochodów ciężarowych stosowanych w budownictwie, by obsługiwały dźwigi i podnośniki koszowe czy by zajmowały się pracami montażowymi, dekarskimi itp.

O pracy operatorów żurawi budowlanych słyszy się wiele, w tym również stereotypy, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. Praca operatora wiąże się z wieloma godzinami spędzanymi na dużej wysokości, w różnych temperaturach, również w pełnym słońcu. Aby skorzystać z toalety – trzeba zejść po drabinie żurawia wieżowego lub skorzystać z windy montowanej w najnowszych typach żurawi, a następnie tą samą drogą trzeba wrócić na stanowisko pracy. Operator żurawia wieżowego musi doskonale znać wszelkie kwestie techniczne związane z obsługą żurawia, z doborem zawiesi, z operowaniem ładunkiem i jego ciężarem. Odpowiedzialność jest naprawdę bardzo duża – obciążenie psychiczne jeszcze większe. Potrzebne są również bardzo mocne nerwy i brak lęku związanego z wysokością. Nie każdy mężczyzna poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Kobiety i żurawie wieżowe na zachodzie

W wielu krajach zachodnich, chociażby w Niemczech czy Holandii i Wielkiej Brytanii, gdzie o równości płci mówi się znacznie więcej niż w Polsce, kobiety obsługujące wózki widłowe, podnośniki koszowe czy żurawie i dźwigi nikogo nie dziwią, choć nadal nie ma ich dużo. Bardzo dobre zarobki oferowane w branży dźwigów i usług dźwigowych sprawiają, że panie podejmują wyzwanie i decydują się na pracę operatorek żurawi. Oczywiście początki zazwyczaj są trudne, bo dla kobiet w budownictwie nie ma, a przynajmniej nie powinno być taryfy ulgowej – specjalista, niezależnie od płci, powinien być traktowany tak samo, osoba rozpoczynająca swoją karierę również powinna być oceniana niezależnie od płci.

Kobiety i żurawie wieżowe w Polsce

W naszym kraju nadal bardzo wyraźnie oddziela się męskie i kobiece zajęcia. Nadal kobieta obsługująca wózek widłowy czy wykonująca pracę kierowcy TIR-a budzi zaintresowanie i zwraca uwagę. Być może znikoma liczba operatorek żurawi wieżowych wiązany jest ze stereotypami i trudnością w przebiciu się w typowo męskim środowisku, a może powodem jest to, że nie każdy marzy o pracy operatora dźwigów i żurawi, nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje. Dla kobiet istnieje wiele innych ciekawych zawodów, dlatego kobieta operator żurawia wieżowego z całą pewnością zwróciłaby uwagę nie tylko w naszej branży.

Dokładnie tak było z pewną panią, o której zrobiło się dość głośno w mediach kilka dni temu. Media rozpisywały się o jednej z pierwszych kobiet, która będzie obsługiwała żurawie wieżowe w Polsce. Aktualnie w naszym kraju obsługą żurawi wieżowych zajmuje się około 25 kobiet. Pani Zofia zdecydowała się na pracę operatorki żurawia budowlanego, ponieważ od zawsze podobały się jej wielkie maszyny i sprzęty budowlane. Na każdym kroku widywała ogromne żurawie wieżowe realizujące swoje prace w dużym mieście i coś ją natknęło, by iść w kierunku pracy w usługach dźwigowych realizowanych za pomocą tradycyjnych żurawi wieżowych. Ta odważna decyzja i pomysł na karierę zawodową wymagały dużego samozaparcia i odporności na własne obawy. O czym mowa?

Pani Zofia obawiała się, że nie będzie traktowana poważnie w typowo męskim środowisku i że nie znajdzie pracy jako operatorka żurawia wieżowego. Jej obawy były również związane z reakcjami kolegów w pracy, przełożonych, a nawet egzaminatorów czy prowadzących kurs niezbędny do obsługi żurawi wieżowych. Aby odbyć kurs zawodowy przygotowujący do egzaminu UDT Pani Zofia musiała dojeżdżać do miejscowości oddalonej o 200km, aby skorzystać ze szkoleń, na których płeć nie stanowiła przeszkody i powodów, aby marzeń i aspiracji zawodowych Pani Zofii nie traktować poważnie. Na szczęście Pani Zofia znalazła w sobie tyle odwagi, by dążyć do swoich marzeń i podejść do egzaminu, który dałby przepustkę do ubiegania się o zatrudnienie. Być może ten przykład pozwoli kolejnym kobietom przełamać stereotypy i wykonywać pracę operatorów żurawi wieżowych.

Czy zatrudnilibyśmy kobietę do obsługi żurawi wieżowych w naszej firmie?

Oczywiście! W naszej firmie najważniejsze są kwalifikacje, doświadczenie i posiadane umiejętności. Każdy operator żurawia wieżowego, który zdał egzamin państwowy i posiada uprawnienia UDT do obsługi żurawia wieżowego może ubiegać się o pracę w naszej firmie. Jesteśmy otwarci na współpracę z kobietami, które chciałyby rozpocząć karierę w braży budowlanej. Panie, które chciałyby wykonywać pracę operatora żurawia, mogą u nas liczyć na równe traktowanie i sprawiedliwy brak taryfy ulgowej spowodowany płcią. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele pań radzi sobie z obciążeniami psychicznymi, a nawet z kwestiami technicznymi zdecydowanie lepiej, niż mężczyźni. Kobiety mogą być również dużo bardziej precyzyjne i dokładne w operowaniu dużymi ciężarami i ładunkami. Nie widzimy więc żadnych przeciwwskazań i zachęcamy panie, które marzą o pracy w świecie budownictwa, na dużych wysokościach, w kabinie operatora żurawia wieżowego, do korzystania z kursów zawodowych i odbywania szkoleń. Nasza firma również oferuje szkolenia na różnych modelach dźwigów i mobilnych żurawi wieżowych.

Najważniejsza jest solidność, umiejętności, gotowość do pracy i chęć kształcenia się i podnoszenia poziomu swojej pracy i naszych usług.

Zapraszamy do współpracy!

żuraw wieżowy

Podziel się ze znajomymi!

Copyright © by 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

projekt: Decowell

Top