+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Ładowarki teleskopowe – dlaczego warto zrobić kurs na ładowarkę teleskopową?

Branża budowlana nieustannie się rozwija: oferuje coraz więcej nowoczesnych maszyn i pojazdów, technik budowlanych, a także zatrudnia coraz lepszych fachowców. W sektorze usług dźwigowych i podnośnikowych wysoko wykwalifikowani operatorzy maszyn są bardzo doceniani i mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w dobrych firmach. Oczywiście kandydaci na operatorów dźwigów, podnośników czy ładowarek teleskopowych muszą posiadać odpowiednie kursy oraz umiejętności potwierdzone stosownymi dokumentami. Nic więc dziwnego, że funkcjonuje wiele firm, które oferują swoim klientom kursy na ładowarki teleskopowe, dźwigi, podnośniki koszowe, wózki widłowe i wiele innych. Dziś chcielibyśmy skupić się na ładowarkach teleskopowych i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego warto zrobić kurs na ładowarkę teleskopową?

Ładowarki teleskopowe – wielozadaniowe i uniwersalne

Bez wątpienia ładowarka teleskopowa należy do maszyn i pojazdów najczęściej wykorzystywanych w branży budowlanej, ale nie tylko. Te pojazdy z powodzeniem można stosować również chociażby w rolnictwie czy leśnictwie, a także w przemyśle różnego typu. Można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że ładowarki teleskopowe są uniwersalne i mogą pełnić wiele zadań.

Dużą rolę odgrywa tu osprzęt dodatkowy, który może być stosowany we współpracy z ładowarką teleskopową. Korzystając z takich elementów dodatkowych jak:

 • łyżka ładowarkowa
 • chwytaki
 • widły do palet
 • siewniki
 • pług
 • kosiarka
 • zamiatarka
 • platformy robocze
 • inne

Nowoczesna ładowarka teleskopowa może pełnić funkcję wielu innych pojazdów i maszyn, np. podnośnika koszowego, kosiarki, pługu, siewnika czy wózka widłowego. Właśnie dzięki temu pojazd ten może znaleźć swoje zatrudnienie nie tylko w budownictwie, ale również w leśnictwie (transport ściętych drzew) czy rolnictwie (transport beli siana i słomy czy prace w polu). Widły do palet zastosowane w ładowarce teleskopowej tworzą z niej wózek widłowy, który może być stosowany np. na placu magazynowym, w portach transportowych itp.

Kurs na ładowarkę teleskopową umożliwia więc zdobycie uprawnień, które pozwolą na obsługę wielofunkcyjnej ładowarki teleskopowej. Trzeba zauważyć, że wiele pojazdów, które może zastąpić ładowarka z osprzętem, w swojej tradycyjnej formie wymaga osobnych uprawnień do ich obsługi. Robiąc kurs na ładowarki teleskopowe, można obsługiwać wszystkie ich warianty, z różnym osprzętem uzupełniającym.

Różne rodzaje ładowarek teleskopowych

Należy podkreślić, że ładowarki teleskopowe to cały szereg pojazdów o różnych parametrach i możliwościach. Dzięki dużej różnorodności – ładowarki z teleskopem mogą być wykorzystywane do realizowania wielu różnych zadań. Każdorazowo można dobrać model, który będzie idealny do wykonania danej usługi i jednocześnie zapewni ekonomiczne podejście do realizacji zlecenia. Mówiąc krótko – po co stosować dużą ładowarkę teleskopową, za którą trzeba zapłacić więcej, by zrealizować niewielką usługę?

Podział ładowarek teleskopowych ze względu na konstrukcję:

 • podwozia: kołowe sztywno ramowe; kołowe przegubowe
 • nadwozia: nieobrotowe; obrotowe

Podział ze względu na rodzaj napędu zespołu jazdy:

 • z hydrostatyczno-mechanicznym napędem
 • z hydrokinetyczno-mechanicznym napędem

Podział ze względu na sposoby zmiany kierunku jazdy:

 • kierowanie wszystkimi czterema kołami
 • kierowanie tylko przednimi kołami
 • kierowanie za pomocą tzw. „ruchu kraba”

Podczas kursu na ładowarki teleskopowe, kursanci dokładnie poznają różne typy ładowarek teleskopowych i uczą się ich profesjonalnej obsługi. Dzięki temu w późniejszej pracy nie mają trudności z obsługą różnych typów ładowarek dostępnych we flocie maszyn pracodawcy.

Parametry techniczne i duża zwrotność ładowarek z teleskopem

Należy podkreślić, że ładowarki teleskopowe różnią się między sobą nie tylko wyżej wymienionymi aspektami, ale również udźwigiem czy zasięgiem ramienia. Kursanci, którzy uzyskują dokumenty uprawniające do obsługi ładowarek teleskopowych, mogą pracować z maszynami o parametrach technicznych:

 • udźwig: nawet do 45 ton
 • wysokość podnoszenia: do 36 metrów
 • kąt obrotu: pełen obrót (360 stopni).

Pojazdy, o których rozmawiamy, charakteryzują się dużą zwrotnością – mowa głównie o ładowarkach obrotowych. Przegubowe ładowarki teleskopowe to dwa siłowniki hydrauliczne, które są wbudowane między członami podwozia, a to umożliwia uzyskanie skrętu w obie strony.W niektórych modelach ładowarek kabina może pochylać się do przodu i do tyłu. Dzięki temu operator ładowarki teleskopowej ma zdecydowanie lepszą widoczność i może efektywniej i bezpieczniej pracować z nawet bardzo dużymi ciężarami.

Uprawnienia na ładowarki teleskopowe vs uprawnienia na wózki widłowe

Bardzo często spotykamy się z pytaniem czy lepiej zrobić kurs na ładowarkę teleskopową czy na wózek widłowy. Zwyczajowo odpowiadamy, że naszym zdaniem uprawnienia na ładowarkę teleskopową znacznie przewyższają te drugie. Coraz częściej firmy inwestują w zakup ładowarek teleskopowych z uwagi na wyżej wymienione walory, uniwersalność i wielozadaniowość. Jak wspomnieliśmy, uprawnienia na ładowarkę teleskopową pozwalają na obsługę wszystkich jej wariantów (z różnym sprzętem dodatkowym), a uprawnienia na wózki widłowe pozwalają na obsługę wyłącznie wózka widłowego.

Wielu kursantów, po zdaniu egzaminu, decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. W Niemczech, Holandii czy w Wielkiej Brytanii firmy bardzo często odchodzą od wózków widłowych na rzecz ładowarki teleskopowej. Oczywiste jest więc to, że pracodawcy dużo bardziej cenią kandydatów, którzy potrafią obsługiwać ładowarki z teleskopem. Chcąc więc w przyszłości wyjechać do pracy za granicę, warto postawić na dużo bardziej pożądany kurs na ładowarkę teleskopową.

Trzeba powiedzieć wprost, że popularność wózków widłowych wyraźnie spadła na rzecz rosnącej popularności ładowarek teleskopowych. W Polsce boom na wózki widłowe już dawno przeminął. Od lat firmy inwestują w zakup ładowarek teleskopowych, dzięki którym można zdecydowanie bardziej odpowiadać na oczekiwania i potrzeby klientów. Uniwersalność ładowarek z teleskopem sprawia, że większość firm stawia na ich szeroką flotę wiedząc, że inwestycja z pewnością się opłaci i bardzo szybko zwróci.

Praca w Dźwigi i Podnośniki Dariusz Kujawa

W naszej firmie zatrudniamy wykwalifikowanych operatorów pojazdów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności i uprawnienia UDT. Przy okazji rozszerzania floty naszych maszyn i pojazdów chętnie zatrudniamy nowych operatorów ładowarek teleskopowych i innych urządzeń.

Wysoko cenimy kandydatów, którzy posiadają kurs na ładowarkę teleskopową. Znajdą oni u nas szybciej zatrudnienie, niż osoby, które posiadają wyłącznie uprawnienia na wózki widłowe. Kandydaci do pracy w naszej firmie powinni więc stawiać na kursy, które dają im szerokie uprawnienia i możliwości. W firmie Dźwigi i Podnośniki Podnosimy.pl zlecenia z wykorzystaniem ładowarek teleskopowych należą do najczęściej realizowanych, więc warto śledzić nasze oferty pracy i składać swoje CV z kandydaturą na stanowisko: operator ładowarek teleskopowych.

Najczęściej współpracujemy z klientami długofalowo wynajmując ładowarki teleskopowe nie tylko dla budownictwa, ale również dla rolnictwa czy leśnictwa oraz przemysłu. Operatorzy, którzy ukończyli kurs na ładowarkę teleskopową i zdali egzamin, mogą więc liczyć na stabilne zatrudnienie i pełne ręce pracy!

ładowarki teleskopowe kurs

Podziel się ze znajomymi!

Copyright © by 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

projekt: Decowell

Top