+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Montaż żurawi budowlanych – jak to się odbywa?

Ogromne żurawie wieżowe wyrastają wręcz jak grzyby po deszczu w każdym większym mieście, gdzie buduje się nowoczesne wieżowce, apartamentowce czy biurowce. Te wielkie maszyny są niezbędne w nowoczesnym budownictwie i to właśnie dzięki nim chociażby w Warszawie można zobaczyć coraz wyższe budynki, które prezentują się efektownie i wzbogacają krajobraz stolicy.

Czy zastanawiali się Państwo kiedyś jak odbywa się przygotowanie żurawia budowlanego do pracy? Sprawa jest prosta, gdy mowa o żurawiach samojezdnych, które można przygotować do pracy w krótkim czasie, ale w przypadku ogromnych żurawi wieżowych przygotowania trwają znacznie dłużej.

Odpowiednie przygotowanie żurawia budowlanego do pracy jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy nie tylko przebieg prac, ale również bezpieczeństwo na placu budowy, bezpieczeństwo inwestycji czy bezpieczeństwo pracowników. O wypadki w branży budowlanej nie jest ciężko, żuraw samojezdnydlatego należy zadbać o każdy szczegół i starannie zaplanować montaż żurawia budowlanego przeznaczając na to odpowiednią ilość czasu.

W procesie montażu przydatny będzie żuraw samochodowy klasy 200 ton TEREX DEMAG AC200, który jest niezbędny do tego, by złożyć kolejne elementy wielkiego żurawia wieżowego. Pierwszym etapem jest przygotowanie kotwy fundamentowej do żurawia, którą należy ustabilizować za pomocą dobrze dobranego obciążenia lub zalania jej cementem, który po wyschnięciu zapewni stabilność maszyny (taki zabieg stosowany jest na placach budowy, na których nie ma wystarczająco dużo miejsca, by zastosować żuraw wieżowy z balastem u dołu konstrukcji).

Po przymocowaniu za pomocą sworzni pierwszej kratownicowej części żurawia budowlanego do podstawy, kolejne części kratownicy montowane są w identyczny sposób. Tu żuraw samojezdny jest niezbędny, ponieważ to właśnie za jego pomocą podnosi się kolejne elementy wieży, a wykwalifikowani robotnicy scalają poszczególne elementy pracując na wysokości i dbając o każdy szczegół.

Montaż obrotnicy i kabiny żurawia to również zadanie dla żurawia samojezdnego, który nie będzie miał najmniejszych trudności z podniesieniem na odpowiednią wysokość kolejnych elementów składowych stawianego żurawia wieżowego.
Robotnicy mają za zadanie idealnie scalić ze sobą wszelkie elementy powstającego kolosa. Jeden drobny błąd, najmniejsze niedopatrzenie może grozić katastrofą budowlaną. Należy zadbać nawet o takie szczegóły jak odpowiednia ilość smaru w miejscach, w których łączą się ze sobą kolejne części wielkiej konstrukcji. Żuraw w trakcie obracania się nie powinien skrzypieć, musi poruszać się płynnie i cicho.
Po zamontowaniu wieży żurawia, na szczycie której osadzona jest kabina operatora, kolejny etap montażu to instalacja przeciwwysięgnika. Jest to poziomy element konstrukcji, na którym osadzona jest m.in. wciągarka ze stalową liną hakową. Najważniejszym elementem procesu montażu jest przytwierdzenie ogromnego wysięgnika. To pod nim poruszać się będzie wodzak ze zbloczem, na końcu którego osadzony jest hak.

Kilkudziesięciometrowa konstrukcja scalana jest z mniejszych elementów jeszcze na ziemi. Po podniesieniu przez żuraw samojezdny, przejmują ją monterzy, którzy przytwierdzają konstrukcję, przeciągają wzdłuż niej stalową linę oraz dokonują montażu zblocza z hakiem.

Nie wolno zapomnieć o umieszczeniu na przeciwwysięgniku niezbędnego balastu. Składa się on z przeciwwag, które mogą ważyć po 2150 kilogramów. Ciężary przeciwwag zależą od długości ramienia żurawia budowlanego.

Nasza firma posiada bardzo duże doświadczenie jeśli chodzi o montaż żurawi budowlanych. Nasze żurawie samojezdne i samochodowe wielokrotnie znajdowały zatrudnienie przy zleceniach montażu wielkogabarytowych żurawi wykorzystywanych w budownictwie.  Zachęcamy więc do współpracy i meldujemy pełną gotowość do montażu żurawi budowlanych w Warszawie i nie tylko.

W naszej ofercie znajdą Państwo również jedyny w Polsce mobilny żuraw wieżowy, który można przygotować do pracy znacznie szybciej, niż tradycyjne żurawie wieżowe. Zapraszamy do skorzystania z oferty wynajmu żurawia firmy Spierings, który sprosta wszelkim oczekiwaniom!

Podziel się ze znajomymi!

Copyright © by 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i podnośnik w Podnosimy.pl

projekt i wykonanie: Decowell

Top