+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Prace na wysokości a linie wysokiego napięcia

Spis treści

Prace na wysokości, które wykonywane są w pobliżu linii wysokiego napięcia oraz urządzeń elektroenergetycznych, należą do grupy niebezpiecznych. Niedostosowanie się do zasad może skutkować porażeniem prądem, a tym samym śmiercią pracownika. Oto kilka reguł, które powinno się przestrzegać w celu zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Prace w pobliżu linii wysokiego napięcia – o czym warto pamiętać?

Pracownicy, których zadaniem jest obsługa ruchomych podestów oraz ładowarek teleskopowych w pobliżu między innymi przewodów, linii czy też urządzeń elektrycznych, mogą być narażeni na niebezpieczeństwo. Najczęściej do wypadków w pracy dochodzi, gdy zabraknie odpowiedniej konserwacji maszyny czy też operator sprzętu wykona błędny manewr, dotykając częścią maszyny przewodu pod napięciem lub zrywając go całkowicie. Niebezpieczne mogą okazać się również słupy elektroenergetyczne, które mogły zostać uszkodzone podczas nawałnicy czy też przez człowieka. Należy również zaznaczyć, iż zagrożenie stanowią przeskoki napięcia z urządzeń lub przewodów na ludzi czy też elementy maszyny, które przewodzą prąd.

Prace na wysokości a podesty ruchome

Podesty ruchome, które produkowane są np. przez firmę Riwal, zostały odpowiednio dostosowane do pracy na wysokości. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, iż nawet najlepszy dźwig lub inna maszyna, nie zastąpią odpowiedzialnego myślenia i postępowania operatorów. Muszą oni bowiem zachować szczególną ostrożność, a także przejść profesjonalne przygotowanie, zanim zasiądą za sterami maszyny. Linie wysokiego napięcia oraz urządzenia elektroenergetyczne stanowią duże zagrożenie. Jednak zachowanie odpowiednich norm bezpieczeństwa pozwala to niebezpieczeństwo skutecznie zminimalizować.

Aspekt pierwszy: wyznaczanie niebezpiecznej strefy

Zanim zostaną rozpoczęte roboty, konieczne jest wyznaczenie strefy niebezpiecznej w pobliżu urządzeń oraz instalacji elektrycznych. Obowiązkowym elementem bezpiecznej pracy jest także odgrodzenie oraz oznakowanie obszaru zagrożonego tak by współpracownicy i osoby postronne zdawali sobie sprawę z grożącego im niebezpieczeństwa. Wielkość terenu chronionego określona jest w przepisach BHP. Według nich strefę niebezpieczną mają wyznaczać odległości mierzone od skrajnych przewodów w poziomie. Wygląda to następująco:

  • linie o napięciu znamionowym, które przekracza 1 kV – 3 metry,
  • linie o napięciu nieprzekraczającym 30 kV – 10 metrów,
  • linie o napięciu powyżej 30 kV – 15 metrów,
  • linie o napięciu przekraczającym 110 kV – 30 metrów.

Operatorzy są także zobowiązani do tego, aby znać inne podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wśród nich wymienić należy to, iż podesty ruchome na obszarze linii wysokiego napięcia, nie mogą znajdować się bezpośrednio pod napowietrznymi przewodami elektroenergetycznymi.

Aspekt drugi: prace na obszarze strefy chronionej

Czasami zdarza się tak, iż obszar robót zlokalizowany jest w obrębie strefy chronionej. W takich przypadkach konieczne jest uzgodnienie warunków pracy z użytkownikiem linii, czyli lokalną spółką dystrybucyjną (linie o napięciu od 0,4 do 110 kV) lub operatorem systemu przesyłowego (linie o napięciu 220 kV i 400 kV). Gdy jest to możliwe, powinno się odłączyć urządzenia oraz sieci od energii.

Ponadto można posłużyć się zastosowaniem specjalnych osłon, a także wyznaczeniem maksymalnego zasięgu wysięgnika, który ma podnośnik. Przyjmuje się, iż przy rozłożonym wysięgniku od betonowych słupów energetycznych należy zachować odległość 15 metrów, od słupów drewnianych zaś 9 metrów.

Każdy operator podestów ruchomych powinien posiadać uprawienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Kluczem do sukcesu jest zarówno przeszkolona kadra pracownicza, jak i odpowiednie informowanie o planie działania w sytuacjach alarmowych.

W naszej ofercie dostępny jest podest roboczy teleskopowy spalinowy, gotowy do pracy nie tylko na terenie Warszawy. Zapraszamy do kontaktu i współpracy na najwyższym poziomie.

platformy robocze teleskopowe

Podziel się ze znajomymi!

DŹWIGI i PODNOŚNIKI Sp. z o.o., 02-237 Warszawa, ul. Instalatorów 7c, NIP 9512359045, REGON: 146263730, KRS: 0000430334, Kapitał zakładowy: 6.000,00 PLN, Prezes Zarządu – Dariusz Kujawa

Copyright © by 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

Top