+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Żurawie przeładunkowe w leśnictwie – podstawowe informacje

Wśród najpopularniejszych maszyn technicznych wykorzystywanych w leśnictwie do prac przeładunkowych wyróżnia się żurawie przeładunkowe. Urządzenia te są stałym elementem procesu pozyskiwania drewna. Żurawie przeładunkowe z powodzeniem zastępują inne maszyny, o niższym poziomie kultury technicznej pracy, stając się podstawową metodą zarówno załadunku, jak i wyładunku drewna.

Co warto wiedzieć o żurawiach przeładunkowych?

Żurawie przeładunkowe, znane również jako samochody z HDS, to maszyny, które są napędzane pompą hydrauliczną. Są wyposażone w podstawę z kolumną obrotową. Ta z kolei jest połączona z wysięgnikiem, który składa się z jednego bądź dwóch ramion. Ramiona mogą być połączone przegubowo. Poruszane są za pomocą siłowników hydraulicznych. Niektóre modele dodatkowo umożliwiają skorzystanie z wysuwanych teleskopowo (ręcznie lub mechaniczne) członów, które pozwalają realnie zwiększyć zasięg żurawia i jego wysięgnika. Na końcu ramienia zazwyczaj znajduje się hak, chwytak lub widły, które są niezbędne podczas załadunku i wyładunku drewna. Maksymalny moment udźwigu wyrażany w tonometrach (Tm) to podstawowy parametr każdego żurawia przeładunkowego.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu żurawia przeładunkowego?

Żurawie przeładunkowe, które trafiają do użytku na terenie Unii Europejskiej, muszą spełniać odgórnie określone normy. Maszyny, które są przeznaczone do dystrybucji lub eksploatacji, podlegają zapisom dyrektyw tzw. Nowego Podejścia. Szczególnie istotna jest dyrektywa maszynowa o numerze 2006/42/WE. Każda maszyna tego typu musi posiadać oznakowanie CE. Konieczne są również instrukcje dotyczące eksploatacji oraz deklaracje zgodności Wspólnoty Europejskiej sporządzone w języku kraju, w którym żuraw ma być użytkowany.

Czasami może pojawić się konieczność poddania maszyny pewnym modyfikacjom, zanim zostanie ona oddana do użytku. Zmiany, które zostały uwzględnione i przewidziane przez producenta oraz są objęte odpowiedniki dokumentami, w żaden sposób nie wpływają na oznakowanie CE, które zachowuje swoją ważność. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy wprowadzane modyfikacje są istotne, zmieniające pierwotną funkcję, a także wpływające na parametry maszyny. Po wprowadzeniu zmian, które nie zostały uwzględnione przez producenta, oznakowanie CE straci ważność i będzie musiało być powtórzone.

W tym drugim przypadku podmiot, który wprowadzi istotne zmiany w funkcjonalności maszyny, zostanie potraktowany jako producent i będzie musiał spełnić obowiązki, które są określone dla producenta. Wśród tych obowiązków wymienia się zapewnienie zgodności z zasadniczymi wymaganiami wynikającymi z dyrektywy maszynowej, przygotowanie dokumentacji technicznej i instrukcji, przygotowanie deklaracji zgodności oraz oznakowanie CE.

Eksploatacja żurawi przeładunkowych

Podczas użytkowania samochodów z HDS dochodzi do stopniowego zużywania ich elementów składowych. Jest to zupełnie normalne. W związku z eksploatacją i starzeniem się poszczególnych części konieczna jest troska o odpowiedni stan techniczny maszyny. Wśród najczęściej wymienianych elementów, które ulegają zużyciu, wymienia się różnego typu połączenia gumowe oraz łożyska. Aby zachować odpowiedni stan techniczny maszyny, należy przestrzegać wymagań, które zawarte są w każdej instrukcji użytkowania. W przeciwnym przypadku może nastąpić uszkodzenie urządzenia, co może zagrażać bezpieczeństwu operatora żurawia oraz innych osób przebywających w miejscu, w którym realizowane są usługi dźwigowe. Zaleca się systematyczne wymienianie zużytych części oraz wykonywanie przeglądów konserwacyjnych zgodnie z zaleceniami producenta.

żurawie przeładunkowe leśnictwo

Podziel się ze znajomymi!

Copyright © by 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

projekt: Decowell

Top