+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

HDS – warunki pracy dźwigów HDS i czynności zabronione

Transport HDS to usługa, która jest coraz częściej poszukiwana. Coraz więcej zleceniodawców docenia uniwersalność i szerokie możliwości hydraulicznych dźwigów samochodowych. HDS-y mogą być wykorzystywane chociażby w leśnictwie czy przemyśle, a także oczywiście w budownictwie. Dziś chcielibyśmy przedstawić Państwu bardzo ważne zagadnienia związane z warunkami pracy samochodów HDS. Nie każdy bowiem ma świadomość, że istnieje szereg czynności zabronionych przy pracy hydraulicznych dźwigów samochodowych i że istnieje kilka ważnych kwestii, których w pracy z tymi pojazdami należy przestrzegać.


Zawsze zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa przy pracy tam, gdzie wykonujemy zlecenia dla naszych klientów. Dbamy o to, by wszystkie prace przebiegały sprawnie i bezpiecznie. Nasi operatorzy doskonale znają przepisy BHP oraz zasady pracy z pojazdami, które obsługują. Sądzimy jednak, że warto aby również nasi klienci znali warunki pracy dźwigów HDS oraz czynności, które są w tej pracy zabronione.

Warunki pracy HDS

Aby usługi realizowane samochodami HDS przebiegały sprawnie i bezpiecznie, należy przestrzegać przepisów BHP i wskazówek do pracy uwzględnionych w instrukcji obsługi pojazdu. Nieprzestrzeganie tych uregulowań jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem hydraulicznych dźwigów samochodowych.

Żurawie przeładunkowe (czyli HDS) to pojazdy, których można używać w zamkniętych przestrzeniach (np. halach) i na terenie otwartym. W pomieszczeniach zamkniętych należy pamiętać o odpowiedniej ich wentylacji, ponieważ przy jej braku – istnieje ryzyko zatrucia gazami spalinowymi. Pracując na terenie otwartym należy bezwzględnie przestrzegać zakazu stosowania dźwigów HDS podczas burzy czy silnego wiatru, a także gdy z jakiegoś powodu widoczność jest znacząco ograniczona.

Przy pracy z HDS należy zadbać o dobre wypoziomowanie pojazdu oraz jego ustawienie w dobrze przygotowanym miejscu. Należy uwzględniać maksymalne dopuszczane pochylenie żurawia HDS (informację o jego wartości można znaleźć w specyfikacji technicznej danego modelu żurawia przeładunkowego). Konieczne jest przygotowanie wytrzymałego podłoża, na którym dźwig HDS ma być ustawiony podczas pracy. Jeżeli podłoże jest nierówne lub miękkie, należy zastosować podkładki i stabilizatory, które sprawią, że pojazd będzie stabilny.

Kolejną kwestią niezbędną przed rozpoczęciem pracy samochodu z HDS jest weryfikacja braku osób postronnych w okolicy pojazdu. Strefa pracy samochodu HDS musi być wyraźnie wyznaczona i oznakowana w taki sposób, aby nie było najmniejszych wątpliwości, że osoby postronne nie mogą znajdować się w sąsiedztwie HDS.

Hydrauliczny dźwig samochodowy, aby mógł rozpocząć pracę, musi mieć włączone światła ostrzegawcze i zaciągnięty hamulec ręczny. Dodatkowo koła muszą być zabezpieczone klinami, które zabezpieczą pojazd przed poruszaniem się. Operator HDS również musi być odpowiednio przygotowany do pracy – właściwe obuwie, kask ochronny i wygodna odzież robocza to podstawy.

Dzięki przestrzeganiu powyższych warunków pracy żurawia HDS znacząco minimalizuje się prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków i różnorodnych niebezpieczeństw. Obowiązkiem każdego operatora dźwigów jest znajomość i przestrzeganie zasad pracy z samochodem HDS.

Czynności zabronione przy pracy samochodów HDS

A co z czynnościami zabronionymi? Istnieje szereg takich działań, które są absolutnie zabronione i które są prostą drogą do wystąpienia sytuacji niebezpiecznych i zagrażających bezpieczeństwu, a nawet życiu.

Czynności zabronione przy pracy z HDS:

  • przenoszenie ładunków nad ludźmi i stanowiskami roboczymi
  • wykonywanie pracy bez stosowania podpór dla HDS
  • przenoszenie ładunków o nieznanych parametrach
  • praca pojazdem HDS bez ważnej decyzji UDT i wpisu w dzienniku konserwacji
  • przenoszenie ładunków związanych z podłożem
  • praca na nieodpowiednim terenie i w pobliżu zagrożeń, na przykład linii energetycznych
  • wykonywanie pracy przy nieodpowiedniej pogodzie
  • praca na samochodach HDS, które są niesprawne lub posiadają wadliwy osprzęt

Powyższych sytuacji nie wolno tolerować. Łamanie przepisów BHP i warunków pracy z HDS to sytuacja niedopuszczalna, która nie może mieć miejsca w żadnej firmie, która oferuje usługi dźwigowe i podnośnikowe.

Wynajem HDS w Warszawie i okolicach

Jeśli potrzebują Państwo transportu HDS – w naszej firmie Podnosimy.pl można wynająć nowoczesne żurawie przeładunkowe, które z całą pewnością spełnią nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Stawiamy na najlepsze pojazdy i najbardziej doświadczonych operatorów żurawi HDS. Nasze usługi realizujemy głównie w Warszawie i okolicach, jesteśmy w pełni gotowi do pracy w całym województwie mazowieckim.

Z wielką przyjemnością realizujemy transport HDS w Lublinie, Łodzi czy Radomiu, a w przypadku dużych zleceń i wynajmu długoterminowego jesteśmy w stanie zapewnić nasze samochody HDS na terenie całego kraju.

Zapraszamy do kontaktu i do współpracy.

warunki pracy HDS

Podziel się ze znajomymi!

Copyright © by 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

projekt: Decowell

Top