+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Ładowarka teleskopowa i ładowarka jednonaczyniowa – różnice

Z pozoru ładowarka teleskopowa i ładowarka jednonaczyniowa wydają się urządzeniami bardzo podobnymi do siebie. Okazuje się jednak, że obie te maszyny różnią się od siebie i dedykowane są innym rozwiązaniom. Jakim? Na czym polegają te różnice? Z przyjemnością rozjaśnimy temat i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zapraszamy więc do lektury.

Ładowarki teleskopowe – podstawowe informacje

Ładowarki teleskopowe to wózki jezdniowe podnośnikowe, które wyposażone są w zmienny wysięgnik. Aby móc je obsługiwać, konieczne jest posiadanie uprawnień I kategorii WJO.

Wyróżnia się dwa typy ładowarek teleskopowych:

 • z podnośnikami obrotowymi,
 • z podnośnikami przegubowymi.

Podnośniki oferują wysokość podnoszenia wynoszącą nawet 21 metrów, a także duży udźwig.

Ładowarki jednonaczyniowe – podstawowe informacje

Ładowarki jednonaczyniowe swą konstrukcją przypominają maszyny jezdniowe podnośnikowe. Najczęściej wykorzystywane są na placach budowy, placach składowych, w piaskowniach oraz kopalniach. Stosowane są m.in. do załadunku materiałów, transportu i składowania ich w jednym miejscu. Mogą być również wykorzystywane podczas niwelacji terenu oraz poziomego skrawania w trakcie prac ziemnych.

Wyróżnia się kilka rodzajów ładowarek jednonaczyniowych. Podział ze względu na:

konstrukcję podwozia:

 • ładowarki kołowe sztywne,
 • ładowarki kołowe przegubowe,
 • ładowarki gąsiennicowe,
 • ładowarki kołowo-gąsiennicowe,

umiejscowienie osprzętu w stosunku do podwozia:

 • ładowarki obrotowe,
 • ładowarki nieobrotowe,

kinematykę osprzętu:

 • ładowarki z regulowanym ruchem łyżki,
 • ładowarki wyposażone w łyżkę, która ustawia się automatycznie podczas opuszczania.

Ładowarki jednonaczyniowe różnią się również pojemnością naczynia. Czynnik ten decyduje o tym, jakie uprawnienia powinien mieć operator.

Uprawnienia na ładowarkę jednonaczyniową

Uprawnienia na ładowarki jednonaczyniowe określone są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.

Wyróżnia się trzy klasy uprawnień:

 • I klasa – operator może obsługiwać każdy typ ładowarki jednonaczyniowej, bez ograniczeń,
 • II klasa – operator może obsługiwać ładowarki o pojemności naczynia do 5 m³,
 • III klasa – operator może obsługiwać ładowarki o pojemności naczynia do 2,5 m³.

Aby uzyskać odpowiednie uprawnienia na ładowarkę jednonaczyniową, konieczne jest odbycie szkolenia oraz zdanie egzaminu państwowego (praktycznego i teoretycznego).

O uprawnienia może ubiegać się osoba, która:

 • jest pełnoletnia,
 • posiada wykształcenie minimum podstawowe lub gimnazjalne,
 • nie występują żadne przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu (np. niepełnosprawność, niedowład, uszkodzenie wzroku lub słuchu brak czucia, czy też epilepsja).

Szkolenie składa się z części teoretycznej, na której kursanci zdobywają wiedzę dotyczącą użytkowania i budowy maszyny, sposobu prowadzenia dokumentacji technicznej, podstaw hydrauliki, podstaw elektrotechniki i budowy silników spalinowych, a także zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Część praktyczna polega natomiast na nauce prawidłowej obsługi ładowarki jednonaczyniowej. Zazwyczaj obejmuje ona kilka godzin praktyki. Przyszły operator uczy się obsługi urządzenia, a także poznaje techniki wykonywania prac ziemnych.

Aby otrzymać odpowiednie uprawnienia, należy zdać państwowy egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Różnice pomiędzy ładowarką teleskopową a ładowarką jednonaczyniową

Różnice pomiędzy ładowarką teleskopową a ładowarką jednonaczyniową zauważalne są w kilku aspektach. Są to m.in.:

 • Rodzaj niezbędnych uprawnień – na każdą ładowarkę wymagany jest inny typ uprawnień. Jak już zostało wspomniane, urządzenia teleskopowe wymagają uprawnień I kategorii wózków widłowych. W przypadku ładowarek jednonaczyniowych rodzaj pozwolenia uzależniony jest od pojemności naczynia urządzenia.
 • Budowa – element odróżniający ładowarkę teleskopową od jednonaczyniowej to zmienny wysięgnik, czyli wysuwane ramię. Nie sposób odróżnić te dwa urządzenia od siebie, biorąc pod uwagę wyłącznie dodatkowy osprzęt.
 • Warunki pracy – najczęściej ładowarki jednonaczyniowe wykorzystywane są na placach budowy, natomiast ładowarki teleskopowe podczas prac poza placami budowy. Nie jest to jednak reguła.

Ładowarki jednonaczyniowe oraz ładowarki teleskopowe różnią się od siebie. Można je z powodzeniem wykorzystywać w niektórych pracach bez narażenia na generowanie strat lub też zbyt małą wydajność.

Wynajem ładowarek teleskopowych i jednonaczyniowych w Warszawie

Nasza firma oferuje nowoczesne ładowarki teleskopowe i ładowarki obrotowe wysokiej klasy. Naszym klientom zapewniamy usługi ładowarkami teleskopowymi realizowane przez najlepszych operatorów z cennym doświadczeniem. Aby skorzystać z naszych ładowarek wystarczy skontaktować się z nami i rozpocząć współpracę.

ładowarka teleskopowa

Podnosimy.pl Administrator

Usługi dźwigowe i podnośnikowe w Warszawie i okolicach.

Ciekawostki i informacje z branży. Aktualności związane z usługami realizowanymi przez firmę Podnosimy.pl

Podziel się ze znajomymi!

Copyright © by 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i podnośnik w Podnosimy.pl

projekt i wykonanie: Decowell

Top