wynajem@podnosimy.pl

Podstawowe rodzaje dźwigów stosowane w budownictwie

Dźwigi odgrywają kluczową rolę w przemyśle budowlanym, umożliwiając podnoszenie i przemieszczanie ciężkich ładunków oraz materiałów. Istnieje wiele rodzajów dźwigów, z których każdy jest zaprojektowany do określonych zastosowań i spełnia określone wymagania. W tym artykule omówimy różne rodzaje dźwigów stosowanych w budownictwie oraz ich główne cechy i zastosowania.

Dźwigi wieżowe – klasyczne żurawie budowlane

Dźwigi wieżowe są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i często stosowanych dźwigów w budownictwie. Są one montowane na placach budowy i służą do podnoszenia materiałów, narzędzi oraz elementów konstrukcyjnych na znaczne wysokości. Żurawie wieżowe charakteryzują się dużym udźwigiem i długim wysięgnikiem, co umożliwia im pracę na obszarach o dużej powierzchni. Są niezbędne podczas budowy wysokich budynków.

Przeczytaj więcej o żurawiach budowlanych.

Dźwigi samojezdne

Dźwigi samojezdne, zwane również dźwigami teleskopowymi, to mobilne maszyny wyposażone w teleskopowy wysięgnik. Pozwalają one na podnoszenie ładunków na różne wysokości i odległości. Nowoczesne dźwigi samojezdne są wszechstronne i znajdują zastosowanie zarówno na placach budowy, jak i w innych dziedzinach, takich jak obsługa awarii elektrycznych linii wysokiego napięcia czy ratownictwo w przypadku wypadków.

Dźwigi na przyczepach – HDS

Dźwigi na przyczepach to mobilne jednostki wyposażone w podwójne lub teleskopowe wysięgniki. Są przewożone na specjalnych przyczepach i mogą być łatwo przemieszczane z miejsca na miejsce. Dźwigi na przyczepach (HDS) są przydatne w miejscach trudno dostępnych, na przykład przy pracach w lesie lub w terenie górzystym.

Dowiedz się więcej o dźwigach HDS.

Dźwigi pływające

Dźwigi pływające to specjalnie zaprojektowane maszyny do pracy na wodzie. Mają one stabilizatory, które pozwalają na pracę na powierzchni wody. Dźwigi pływające są niezbędne przy budowie mostów, portów, tam i innych konstrukcji wodnych.

Dźwigi na gąsienicach

Dźwigi na gąsienicach to dźwigi montowane na specjalnych gąsienicach, które pozwalają na pracę w trudnym terenie, takim jak bagna czy obszary o słabej nośności gruntu. Są wykorzystywane przy pracach budowlanych w rejonach o niekorzystnych warunkach geologicznych.

Dźwigi na statkach

Dźwigi montowane na statkach umożliwiają załadunek i rozładunek ładunków w portach oraz na morzach i oceanach. Są niezbędne w transporcie morskim i przemyśle offshore.

Mini dźwigi

Mini dźwigi, znane również jako dźwigi kompaktowe, są małymi i poręcznymi maszynami, które znajdują zastosowanie na mniejszych placach budowy lub w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Są idealne do prac remontowych, prac przy elewacjach budynków oraz innych zastosowań, gdzie konieczna jest precyzyjna kontrola i niewielka przestrzeń manewrowa.

Mobilne dźwigi wieżowe

Inna ich nazwa to mobilne żurawie wieżowe, które łączą najlepsze cechy tradycyjnego żurawia wieżowego i dźwigów samochodowych. Żurawie wieżowe mobilne odnajdują się doskonale przy pracy w centrum dużych miast, przy wysokich budynkach, wszędzie tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca aby rozstawić klasyczny żuraw wieżowy lub gdzie jest to po prostu nieopłacalne.

Podsumowanie

Różne rodzaje dźwigów są niezbędne w budownictwie i innych dziedzinach przemysłu. Każdy rodzaj dźwigu ma swoje unikalne cechy i zastosowania, co pozwala na efektywną i bezpieczną pracę na placu budowy. Dobór odpowiedniego dźwigu zależy od rodzaju projektu, warunków terenowych oraz wymagań dotyczących udźwigu i wysięgu. Dźwigi są nieodłącznym elementem współczesnego budownictwa, umożliwiając podnoszenie i przemieszczanie ciężkich ładunków, co przyczynia się do sukcesu wielu projektów budowlanych.

Wybierz dźwigi z naszej oferty

Jeżeli potrzebujesz pomocy nowoczesnych dźwigów – skontaktuj się z nami! Przedstaw nam jak najwięcej informacji odnośnie planowanych prac, a my dobierzemy odpowiedni dźwig, dzięki któremu zrealizujemy zlecenie sprawnie i bezpiecznie. Flotę naszych pojazdów stanowią dźwigi samojezdne, mobilne żurawie wieżowe, nowoczesne dźwigi klasy City (dźwigi miejskie). Jesteśmy gotowi do realizacji nawet najtrudniejszych zleceń! Zapraszamy do współpracy.

dźwigi

Podziel się ze znajomymi!

DŹWIGI i PODNOŚNIKI Sp. z o.o., 02-237 Warszawa, ul. Instalatorów 7c, NIP 9512359045, REGON: 146263730, KRS: 0000430334, Kapitał zakładowy: 6.000,00 PLN, Prezes Zarządu – Dariusz Kujawa

Copyright © by 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

Top