+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Żurawie a budownictwo jednorodzinne

Budowa domów jednorodzinnych jest znacznie bardziej zmechanizowana, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Na placach budowy coraz częściej można spotkać wyspecjalizowany sprzęt m.in. do prac montażowych, rozładunku materiałów czy też podnoszenia niektórych elementów konstrukcyjnych.

Żurawie podczas przygotowań do budowy

Ręczne rozładowywanie samochodów ciężarowych na placach budowy domów jednorodzinnych już jakiś czas temu odeszło do lamusa. Aktualnie nikt nie wyobraża sobie, aby ładunek z samochodów ciężarowych nie był wyładowywany za pomocą żurawi przeładunkowych. Wykorzystanie tego typu maszyn umożliwia składowanie wszystkich niezbędnych materiałów w wyznaczonym miejscu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Na polskim rynku najczęściej spotkać można żurawie przeładunkowe firmy HIAB oraz Palfinger. Są one wykorzystywane do rozładunku materiałów oraz w budownictwie szkieletowym. Żurawie przeładunkowe stosowane są do montażu modułów ścian na fundamentach.

Żurawie w pracach montażowych i budowlanych

W miastach oraz na ich obrzeżach coraz liczniej powstają osiedla domów jednorodzinnych. W trakcie budowy na placach pojawiają się żurawie wieżowe szybkomontujące. Ich największym atutem jest duży zasięg roboczy. Są one w stanie obsłużyć nawet do kilkunastu budynków bez konieczności zmiany miejsca. Sam montaż i demontaż maszyny oraz przetransportowanie jej na inną część placu budowy zajmuje zaledwie około godziny. W Polsce popularnym modelem pozostaje żuraw szybkomontujący IGO marki Potain. W ostatnim czasie na polskim rynku pojawił się także żuraw szybkomontujący włoskiej firmy Cattaneo.

Żurawie szybkomontujące wykorzystywane są na małych i średnich placach budowy. Zaletami tego typu rozwiązań są:

  • żurawie nie wymagają innych maszyn do transportu,
  • zmiana lokalizacji urządzenia zajmuje niewiele czasu,
  • po zmianie miejsca lokalizacji niewymagany jest odbiór UDT,
  • wyposażenie w system elektrycznej diagnostyki oraz system centralnego smarowania, ułatwiający konserwację,
  • podwozie 4-kołowe,
  • łatwo dostępne mechanizmy,
  • zdalne sterowanie radiowe.

Podczas budowy domu jednorodzinnego wykorzystywany jest także żuraw dekarski. Z jego pomocą można wykonać szybki montaż dachu i pokryć dachowych oraz przetransportować materiały konstrukcyjne. Maszyna może zostać wykorzystana także do asekuracji robotników przed upadkami z wysokości. W Polsce popularne są modele firmy Boecker. Ich zaletą jest lekka konstrukcja wykonana z aluminium, duży zasięg wysięgnika oraz duża zdolność manewrowa.

Kolejną maszyną wykorzystywaną na placu budowy jest mini żuraw. Urządzenie to wydaje się niezastąpione podczas montażu cięższej stolarki okiennej. Moda na duże okna wciąż trwa, są one nadal wykorzystywane w wielu projektach i realizacjach. „Przeszklone ściany” mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. Z oczywistych względów niemożliwy jest więc montaż ręczny. Popularną marką mini żurawi na rynku polskim jest firma Uplifter, a także firma Jekko, z żurawi której korzystamy realizując nasze usługi.

Żurawie po zakończonej budowie

Po zakończonej budowie domu jednorodzinnego konieczne jest uporządkowanie terenu. Wśród prac wymienić należy uprzątnięcie gruzu oraz wykonanie chodników i podjazdów. Również i w tych przypadkach chętnie wykorzystywane są żurawie przeładunkowe. Ich zadaniem na tym etapie jest m.in. wywiezienie kontenerów z odpadami oraz wyładowanie kostki. Współcześnie większość wykonawców nie wyobraża sobie rozpoczęcia i przeprowadzenia całej budowy domu jednorodzinnego bez udziału żurawi przeładunkowych.

Zachęcamy do korzystania z żurawi budowlanych dostępnych w naszej firmie. Wystarczy się z nami skontaktować, by wynająć najlepsze żurawie przeładunkowe i mini żurawie czy żurawie samochodowe. Jesteśmy otwarci na współpracę!

żurawie przeładunkowe w budownictwie

Podziel się ze znajomymi!

DŹWIGI i PODNOŚNIKI Sp. z o.o., 02-237 Warszawa, ul. Instalatorów 7c, NIP 9512359045, REGON: 146263730, KRS: 0000430334, Kapitał zakładowy: 6.000,00 PLN, Prezes Zarządu – Dariusz Kujawa

Copyright © by 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

projekt: Decowell

Top