+48 22 39 29 000 wynajem@podnosimy.pl

Ładowarka teleskopowa – jak wybrać?

Ładowarka teleskopowa jest maszyną, która może być z powodzeniem wykorzystywana w miejscach, do których nie mają dostępu inne urządzenia podnoszące. Została ona wyposażona w ramię teleskopowe, które służy do podnoszenia oraz przemieszczania ładunków o dużej masie. Jak wybrać odpowiednią ładowarkę teleskopową? Na co zwrócić uwagę?

Ładowarka teleskopowa – zastosowanie

Największą zaletą ładowarki teleskopowej jest jej wielofunkcyjność. Może być ona z powodzeniem wykorzystywana do różnych prac. Wystarczy zastosować odpowiedni osprzęt, aby pełniła ona funkcję wózka widłowego, ciągnika, podnośnika teleskopowego, żurawia czy koparki.

Ładowarka teleskopowa oferuje możliwość m.in.:

 • podnoszenia ramienia teleskopowego w pionie (w górę i w dół),
 • wysuwania oraz wsuwania ramienia teleskopowego,
 • podnoszenia i opuszczania wideł w pionie,
 • podnoszenia i opuszczania stabilizatorów,
 • poziomowania maszyny na nierównym podłożu,
 • trzech różnych trybów kierowania.

Zastosowanie szerokich opon sprawia, że ładowarka teleskopowa może być bezpiecznie stosowana na każdym terenie. Zaletą maszyny jest również stosunkowo duży udźwig. Stabilizatory czuwają nad odpowiednią pozycją ładowarki, czym również zwiększają zasięg wysięgnika teleskopowego z ładunkiem.

W przypadku ładowarki teleskopowej mogą zostać zastosowane różne rodzaje osprzętu, m.in. widły, pojemniki przechylne, haki czy chwytaki, które umieszczane są bezpośrednio na ramieniu teleskopowym maszyny.

Rodzaje ładowarek teleskopowych

Standardowe ładowarki najczęściej wyposażone są w stałą kabinę oraz ramię teleskopowe. Kabiny tego typu nie mogą się obracać, co jednak pozwala na podnoszenie nawet ciężkich ładunków.

Ładowarki teleskopowe dzielą się na kilka kategorii, są to:

 • ładowarki super kompaktowe z udźwigiem do 2,5 tony oraz zasięgiem ramienia od 3,3 do 5,6 metra,
 • ładowarki kompaktowe z udźwigiem do 4 ton oraz zasięgiem ramienia do 10 metrów,
 • ładowarki oferujące standardowe podnoszenie od 6 do 11 metrów,
 • ładowarki oferujące wysokie podnoszenie do 17 metrów (udźwig od 3,6 do 4 ton),
 • ładowarki przeznaczone do dużych obciążeń: od 5,2 do 7,2 tony (zasięg do 10 metrów).

Nieco innym rodzajem ładowarki teleskopowej jest ładowarka obrotowa. Wyposażona jest ona w kabinę i ramię, które mogą obracać się o 360 stopni w linii poziomej. Sama maszyna może pozostać nieruchoma, jednak w tym samym czasie zarówno kabina, jak i ramię teleskopowe może obracać się wokół własnej osi. Zwiększa to możliwości manewrowania oraz umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Ładowarki teleskopowe są maszynami zwrotnymi. W zależności od wersji oferują różne tryby kierowania. Są to:

 • skręt jedynie kół przednich – podobnie jak w samochodzie skręcają wyłącznie przednie koła maszyny, co zwiększa bezpieczeństwo poruszania się maszyną,
 • skręt wszystkich kół w jednej osi – skręcają zarówno przednie, jak i tylne koła w kierunku przeciwnym do siebie, rozwiązanie to zapewnia mały kąt skrętu i może być stosowane wyłącznie w terenie,
 • jazda po przekątnej – wszystkie koła skręcają w tę samą stronę, umożliwia to jazdę po skosie w boki, rozwiązanie to znajduje zastosowanie m.in. podczas pracy w ciasnych przestrzeniach, gdzie wykonanie tradycyjnego skrętu może być niemożliwe.

Jak wybrać ładowarkę teleskopową?

Ładowarki teleskopowe powinny być wybierane z uwzględnieniem ich przeznaczenia. Aby wiedzieć, która maszyna będzie lepsza i wydajniejsza, konieczne jest odpowiedzenie sobie na pytania:

 • W jakim sektorze gospodarki ma być używana ładowarka teleskopowa?
 • Jak często będzie używana ładowarka teleskopowa – sporadycznie czy regularnie?
 • Do jakich ładunków będzie wykorzystywana ładowarka teleskopowa – małych czy dużych?

Odpowiadając sobie na te pytania, należy porównywać parametry dostępnych maszyn i zdecydować się na taki model, który w pełni wpisuje się w nasze potrzeby.

Korzystając z usług naszej firmy nie trzeba martwić się o prawidłowy wybór ładowarki teleskopowej. Nasi dyspozytorzy dokonają wyboru odpowiedniego pojazdu na podstawie informacji dotyczących zlecenia do wykonania, udzielonych przez zleceniodawcę. Zachęcamy do współpracy i do korzystania z naszego doświadczenia.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu dotyczącego charakterystyki ładowarki kołowej.

ładowarka teleskopowa - wynajem

Podziel się ze znajomymi!

Copyright © by 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wynajmij dźwig i żurawia - Warszawa, Łódź, Radom, Płock, Lublin

projekt: Decowell

Top